10 niezbędnych dodatków do CMS Joomla

CMS Joomla to drugi co do popularności system zarządzania treścią w Polsce, który wykorzystywany do budowy firmowych stron internetowych. Tak duża popularność i blisko 35% udział w rynku sprawia że wraz z jego rozwojem powstaje również ogromna ilość dodatków. Dodatki te pozwalają na zwiększenie funkcjonalności, a także atrakcyjniejszą prezentację treści na stronie opartej o CMS Joomla.

10 najpopularniejszych dodatków do CMS Joomla, które warto użyć do budowy swojej strony www.

Virtuemart – sklep internetowy na Joomli

Virtuemart to jeden z najlepszych dodatków do Joomli, który umożliwia zamianę tego systemu w bardzo funkcjonalny sklep internetowy. Obecnie wersja Virtuemart 3.18 daje możliwość budowy wielojęzycznego sklepu, do którego możemy podłączyć dowolne, dostępne na rynku płatności on-line, a także definiować złożone atrybuty oraz parametry produktów.

Joomgallery – rozbudowana galeria na Twojej stronie www

Kolejnym dodatkiem do CMS Joomli wartym polecenia jest Joomgallery, czyli bardzo rozbudowana galeria, która umożliwia tworzenia rozbudowanego drzewa kategorii, wczytywanie masowe zdjęć, również przez zarejestrowanych użytkowników, a także ich komentowanie oraz ocenianie. Joomgallery doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dużych, jak i mniejszych zbiorach zdjęć, w których ważnym kryterium jest grupowanie zdjęć.

Smart Slider – czyli animacja najwyższych lotów

Smart slider obecnie dostępny w wersji 3 to chyba najlepszy i najbardziej rozbudowany dodatek umożliwiający tworzenie animowanych banerów. Dzięki temu dodatkowi możemy w CMS Joomla tworzyć proste i bardziej zaawansowane animacje bez użycia technologii flash. Dodatek ten w odróżnieniu od Virtuemarta oraz Joomgallery jest płatny, jednak mimo to warto zainwestować 100 złotych, aby w atrakcyjny sposób zaprezentować ofertę swojej firmy lub tematykę strony www.

JCH Optimize Pro – przyspieszenie i optymalizacja CMS Joomla

Dodatek ten to jeden z nielicznych dodatków do CMS Joomla, który w takim stopniu pozwala zoptymalizować i przyspieszyć działanie strony www. Dzięki odpowiedniej konfiguracji JCH Optimize Pro możemy uzyskać 100 na 100 pkt w Google Speed Test, co na pewno ułatwi pozycjonowanie serwisu, a przy tym zwiększy komfort użytkowników podczas korzystania ze strony. Dodatek ten kosztuje blisko 120 złotych w przypadku 6 miesięcznego dostępu do aktualizacji oraz blisko 400 złotych w przypadku nielimitowanego dostępu do najnowszej wersji dodatku.

Akeeba backup – kopia zapasowa Twoje strony www

Akeeba backup to dodatek do Joomli, który umożliwia szybkie i proste tworzenie kopii zapasowych serwisów. Dodatek ten jest bardzo użyteczny zwłaszcza w przypadku dużych serwisów, które są często aktualizowane oraz w momencie kiedy chcemy przenieść stronę www opartą o CMS Joomla na inny serwer internetowy.

Phoca Maps – proste tworzenie map Google

Kolejnym niezbędny dodatkiem, który możemy wdrożyć budując nowoczesną stronę internetową jest Phoca Maps. Dodatek ten pozwala na tworzenie map Google z możliwością dodawania do nich dowolnych punktów, a także wyszukiwanie najbliższej trasy dojazdu do wskazanego na mapie punktu.

Xmap – mapa strony dla użytkowników i robotów

Ciekawym rozwiązaniem, które warto wdrożyć na swoją stronę zwłaszcza jeśli planujemy jej pozycjonowanie jest Xmap, który umożliwia proste tworzenie mapy strony dla użytkowników w postaci strony html oraz dla robotów w postaci pliku XML. Mapę utworzoną przy użyciu Xmap możemy w prosty sposób dodać do Google Webmaster przyspieszając indeksowanie strony w wyszukiwarce.

JEvents – funkcjonalny kalendarz wydarzeń

Jeśli planujecie stworzyć kalendarz wydarzeń na stronie www opartej o CMS Joomla, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie JEvents, który pozwala na atrakcyjną prezentację zbliżających się wydarzeń w postaci listy, a także kalendarza z oznaczeniami. Sam komponent JEvents jest bezpłatny, jednak za liczne dodatki zwiększające jego możliwości musimy niestety dodatkowo zapłacić.

JCE Editor – najlepszy edytor tekstowy do CMS Joomla

Dobra strona www nie może obyć się bez intuicyjnego i rozbudowanego edytora tekstowego, który umożliwi wprowadzanie i obróbkę treść w postaci tekstu oraz zdjęć. Takim właśnie edytorem jest JCE Editor, który jest najlepszym rozwiązanie tego typu przeznaczonym do systemu zarządzania treścią Joomla.

ChronoForms – rozbudowane formularze w kilka minut

Ostatnim dodatkiem na liście 10 najlepszy rozszerzeń do CMS Joomla jest ChronoForms, czyli komponent umożliwiający tworzenie prostych i bardziej złożonych formularzy bez znajomości języków programowania. Dzięki temu dodatkowi nawet laik może stworzyć formularz kontaktowy, czy też formularz zamówień wysyłający wiadomość na maila lub zapisujący dane w bazie danych.

Dodatki do CMS Joomla

Najnowsza wersja CMS Joomla, czyli Joomla 3.5 dzięki możliwości instalacji i aktualizacji dodatków z poziomu panelu administracyjnego pozwala na jeszcze szybszą budowę nawet rozbudowanych serwisów i sklepów internetowych. Powyższe zestawienie dodatków do tego systemu zarządzania treścią to zaledwie ułamek dostępnych w sieci rozwiązań, które mogą w prosty sposób odmienić całkowicie Twoje strony www. Więcej ciekawych dodatków do CMS Joomla dostępnych jest pod adresem: https://www.extensions.joomla.org

 

Brak komentarzy.