Jak szybko i tanio stworzyć sklep internetowy?

Internet od dawna przestał być miejscem, w którym szukamy wyłącznie informacji na różne tematy. Obecnie jest on miejscem, rozrywki, wymiany informacji ze znajomymi, a także coraz częściej zakupów. Jak pokazują badania już blisko 35% osób posiadających dostęp do Internetu przynajmniej raz w roku dokonuje zakupów w sieci. Rynek handlu internetowego w Polsce w 2016 roku wart był blisko 36 mld złotych i według ekspertów w ciągu najbliższych 5 lat podwoi swoją wartość. Również ilość sklepów internetowych rośnie w bardzo dynamicznie tempie, zwiększając się co roku o blisko 10%.  Jak widać konkurencja w sieci z roku na rok jest coraz większa, jednak i liczba potencjalnych klientów rośnie w ogromnym tempie.

Jak stworzyć szybko i tanio sklep internetowy?

Wbrew pozorom do rozpoczęcia handlu w Internecie nie potrzebujemy dużych środków finansowych i indywidualnego oprogramowania. Na start możemy spróbować zarabiać w sieci wykorzystując do tego celu gotowe, darmowe oprogramowanie, które przy odpowiednim zaangażowaniu możemy samodzielnie zainstalować i skonfigurować.

Joomla + Virtuemart, czyli przepis na darmowy sklep internetowy

Virtuemart

Virtuemart

Pierwszym darmowym i bardzo intuicyjnym rozwiązaniem jest połączenie popularnego w Polsce i na świecie systemu CMS Joomla oraz dodatku do niego Virtuemart. Oprogramowanie to jest całkowicie darmowe, a całość tworzenia i konfiguracji sklepu ogranicza się do instalacji strony przy użyciu bazy danych MySQL, a następnie doinstalowania komponentu Virtuemart. Oczywiście wówczas mamy do dyspozycji wyłącznie podstawową szatę graficzną oraz funkcje sklepowe, takie jak tworzenie kategorii, dodawanie produktów, kodów rabatowych, czy stawek wysyłkowych. Jeśli chcemy do sklepu dodać inne elementy, takie choćby jak płatności PayU, czy możliwość wyboru Paczkomatu jako metody wysyłki wówczas musimy zakupić płatne dodatki. Jednak jeśli chcemy stworzyć w 100% darmowy sklep internetowy, wówczas płatności PayU możemy zastąpić płatnościami Przelewy24, które udostępniły darmowy dodatek do swoich płatności. Również inne rozwiązania można znaleźć w darmowej wersji, jednak na ich znalezienie i odpowiednią konfigurację musimy poświęcić odrobinę czasu.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku szaty graficznej, którą możemy stworzyć samodzielnie lub jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy znaleźć gotową w sieci. W Internecie dostępnych jest kilkadziesiąt, jak nie kilkaset bardzo atrakcyjnych, darmowych szablonów do najnowszej wersji Joomli 3.5 oraz Virtuemart 3.18.

Sam Virtuemart ma ogromne możliwości, ponieważ możemy tworzyć rozmaite atrybuty produktów, a także produkty pochodne i mulwarianty, które nie tylko ułatwiają nam prezentację i sprzedaż, ale także zarządzanie sklepem. Virtuemart to ciekawa propozycja zwłaszcza dla większych sklepów, które oferuje liczne warianty produktów.

Sklep internetowy na CMS WordPress + Woocommerce

woocommerce

Woocommerce

Kolejnym rozwiązaniem, na którym możemy zbudować darmowy sklep internetowy jest połączenia darmowego systemu CMS WordPress z dodatkiem Woocommerce, który stanowi obecnie największą konkurencję dla Joomli i Virtuemart, a także takich platform sprzedażowych jak Prestashop, czy Magneto. Rozwiązanie to instalujemy podobnie jak Joomlę, podając dane dostępowe do bazy danych oraz panelu administracyjnego. Po instalacji WordPress dodajemy do niego Woocommerce, który rozszerzy możliwości tej platformy blogowej o funkcje sklepu internetowego. Po instalacji pozostaje nam dodanie pozostałych elementów, takich jak płatności, czy filtry wyszukiwarki, które w odróżnieniu od Virtuemart są o wiele bardziej dostępne w darmowych wersjach. W przypadku Woocommerce, który na rynku platform sklepowych pojawił się zaledwie 6 lat temu nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem darmowego dodatku do płatności PayU, czy też zaawansowanego filtru sklepowego. Również dostępność darmowych szablonów jest o wiele większa niż w przypadku Joomli i komponentu Virtuemart, który mimo iż na rynku jest już od 1997 roku jest mniej popularnym rozwiązaniem naszym kraju niż młodszy o 14 lat Woocommerce.

Woocommerce oferuje podstawowe funkcje sklepowe, takie jak atrybuty produktów, czy możliwość generowania voucherów zniżkowych, które znajdziemy także w komponencie Virtuemart.

 Darmowy sklep interentowy

Stworzenie darmowego sklepu internetowego nie jest w cale trudne, wystarczy wykorzystać jedno z dwóch powyższych rozwiązań, które maksymalnie dostosujemy do swoich wymagań. Jeśli  stawiamy na rozbudowane funkcje i prostą konfigurację lepszym wyborem będzie Virtuemart, prostsze i mniejsze sklepy internetowe lepiej oprzeć o Woocommerce, który jest łatwiejszy w pozycjonowaniu, a przy tym banalnie prosty w obsłudze.

Brak komentarzy.